Malatya Son Nokta - Haberin Merkezi
CHP il başkanı Kiraz “Bunlar Tefecinin De Tefecisi”
30 Aralık 2020 Ekonomi 7121

CHP il başkanı Kiraz “Bunlar Tefecinin De Tefecisi”

 

 

         Malatya da köylü çiftçi olup Tarım kredi kooperatiflerinde kredi kullanan çiftçi vatandaşlar Bugün ilimize gelen ve birçok ilde eylem yapan çiftçiler Tarım Kredi Kooperatifi önünde sıkıntılarını anlattılar.

            Çiftçiye destek için CHP Malatya il teşkilatı da orada hazır bulundu. CHP il Başkanı Enver Kiraz; "Tarım Kredi Kooperatifleri, tefecinin de tefecisi" dedi.

 

Bunlar Tefecinin De Tefecisi

 

              Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Malatya İl Başkanı, Enver Kiraz ile parti yönetimi, Tarım kredi kooperatifi önünde haklarını arayan çiftçiye destek verdi.

             Burada bir değerlendirme yapan Kiraz;  Kooperatiflerin asıl amacından uzaklaştığını çiftçinin mağduriyetini şu söyleyerek şu açıklamalarda bulundu; “ Kooperatifin kurulma amacı kurulduğu yeri o alanda yükseltmektir.

               Tarımı desteklemek, çiftçiyi yükseltmek için kurulmuş olan bir kooperatiftir. Ama bugün baktığımızda,  çiftçiyi bitirmeye başlamış, çiftçiyi tamamen bitirmek için kararlı gözüküyor.  Borçlar erteleniyor, evet borçların ertelenmesi keyfi bir müdava değil mecburi bir müdava. Dolayısıyla çiftçi borcunu ödeyemediği için borçlar erteleniyor.

                 Ama çifti borcunu ödeyemediği için borçlar erteleniyor. Bu borçların faizleri zaman zaman yüzde 40'ları geçiyor. Tarım Kredi Kooperatifleri, tefecinin de tefecisi. 2 yılda çiftçinin aldığı borç 2 katından fazla bir değere ulaşıyor. 4 yılda 4 katına ulaşıyor. Çiftçi, faizle boğuşmak durumunda kalıyor. Çiftçinin, bahçesi, evi, traktörü icralık. Çiftçi ile birlikte kefilleri de icralık."

 

"Böyle bir faiz anlayışı olmaz"

 

                     Kiraz, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiye destek olmadığını zor günlerinde yalnız bırakıldıklarını şu sözlerle belirtti; “Tarım Kredi Kooperatifleri daha önce kara gün dostuydu.

                 Zor günde gelip, traktör, gübre, ilaç alabilmek için kredi kullanma imkânımız vardı. Ama şimdi Tarım Kredi Kooperatifleri öyle bir duruma geldi ki, kara gün dostu çiftçinin kara belası oldu. O kara belayı hep birlikte kınıyoruz. Böyle bir faiz anlayışı olmaz.”

 

"Borçları silin"

 

                Kiraz ayrıca, çiftçinin de çıkarlarının göz önünde bulundurarak yeni kararlar alınmasını istediğini söyledi ve beklentimiz şu çiftçinin, borçlarının faizleri tamamen silinmelidir dedi. Kiraz; Tarım kredi kooperatifinin yargı kararlarını tanımadığını ve bundan dolayı kurumu kınadıklarını şu şekilde belirtti.

                “Yargıtay'ın bile kararı var. Diyor ki, 'Çiftçi borcundan dolayı haciz edilemez' ama burası tefeci anlayışı uyguladığı gibi aynı zamanda yargı kararlarını tanımıyor. Bundan dolayı bu kurumu şiddetle kınıyoruz.

                Burada 2 sorun var. Birincisi mevcut borçlar. Mevcut borçların faizleri anaparayı çoktan geçmiş.   Beklentimiz şu; çiftçinin, borçlarının faizleri tamamen silinmelidir.

               Anapara çiftçinin ödeyebileceği şekilde yeniden taksitlendirilmelidir. İcralar derhal durdurulmalı, çiftçiyi rahatlatacak olan budur. Bir diğer şey; Tarım Kredi Kooperatifleri'nin sisteminin değişmesi gerekiyor.  Sistemin çiftçiden yana bir anlayışa dönüştürülmesi gerekiyor." dedi.

Top