Malatya Son Nokta - Haberin Merkezi
PSAKD “ Bizi tarif etmeden önce
13 Ocak 2022 Kültür 1388

PSAKD “ Bizi tarif etmeden önce "tanımayı" öğreneceksiniz.”

 

 

         Bizim ibadethanemizi ispatlamaya ihtiyacımız yok, ama sizin insanlığınızı ispatlama mecburiyetiniz var.

           Alevilerin ibadethanesine "uydurma ad" demek milyonlarca insanın binlerce yıllık tarihini inkâr etmektir.

           Alevilerin ibadethanesi olan Cem evleri aynı zamanda bilim yuvasıdır, orada sorgusuz sualsiz eşitlik kuralı vardır. İktidarın yarattığı karanlık iklimden beslenen, vicdan, akıl, saygı gibi kavramlardan bihaber olanlar insanî dilden, eşitlikten, bilimsellikten de bihaberdirler.

          Siyasal İslamcılar ne zaman Alevilikten konuşsa, mutlaka hakaret, inkar ve ötekileştirici bir dil kullanır. Tüm varlığını bizim yok olmamıza bağlayanlar doğaldır ki, işi gücü bırakıp Alevi düşmanlığı yapıyorlar.

            Ülkeyi yönetenlerin akıl ikizi olan bu güruh, açlıktan, işsizlikten, yoksulluktan hiç bahsetmezler. Onların tek amacı vardır, "Aleviliği nasıl asimile ederiz".

          Daha dün cemaat yurdunda gencecik bir insanın boğazı kesilmedi mi?Daha dün cemaat yurdunda Enes Kara intihar etmedi mi? Bunlar hakkında tek söz etmeyenler bizim ibadethanemiz hakkında hakaret diliyle ahkâm kesiyorlar.

 

Artık Yeter!

 

           Bu topraklarda yaşayan kadim halklar, sizin gibi insanlıktan nasibini almamışlar yüzden tarifsiz acılar yaşadı ve yaşıyor.

          Ama biz Aleviler size rağmen 72 millete bir nazarla bakmaya devam edeceğiz. Camide ibadet eden de, Kilisede, Havra’da yada istediği herhangi bir mekanda ibadet eden halklar da bizim kardeşlerimizdir.

 Ne bizim ne de bir başka inancın ibadethanesini tarif etmek kimsenin haddi değildir.

Bizi tarif etmeden önce "tanımayı" öğreneceksiniz.

 

PİR SULTAN ABDAL

KÜLTÜR DERNEĞİ

GENEL MERKEZİ

Top