Malatya Son Nokta - Haberin Merkezi
10 Ekim 2021 Yaşam 753

"ADALET, KAMUOYU VİCDANINDA DA TECELLİ ETMİŞ DEĞİL"

Malatya Emek ve Demokrasi Platformu'nun çağrısıyla 10 ekim katliamı kınandı

 

 

          Malatya Emek ve Demokrasi Platformu'nun çağrısıyla 10 Ekim etkinlikleri kapsamında Özalper Sağlık Ocağı önünde toplanıldı ve 10 Ekim Anıtı'nın olduğu Barış Parkı’na kadar yürüyüş düzenlendi.

      Katliamın gerçekleştiği saat olan 10.04'te yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapılmasının ardından siyah ve beyaz balonlar gökyüzüne bırakıldı.

          Platform adına açıklamayı yapan KESK Malatya Dönem Sözcüsü ve SES Malatya Eş Başkanı Sakine Doğan, "Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz, her geçen gün daha da büyüyor." dedi.

           5 yıldır takipçisi oldukları 10 Ekim davasına dari konuşan Doğan, "5 yıldır katıldığımız her duruşmada, katliamda ihmali olan kamu görevlilerinin ve sorumlulukları bulunan siyasetçilerin de yargılanması gerektiğini dile getirdik.

            Ne yazık ki, geçen bu süreçte mahkeme heyetinin değiştiğine, katılan ve mağdur olanların sanık olarak addedildiğine, 'adalet' isteyenlerin mahkeme salonlarından çıkarılmak istenildiğine tanıklık ettik. Mahkeme salonlarında denk gelmediğimiz adalet, kamuoyu vicdanında da tecelli etmiş değil." dedi.

           Doğan, "10 Ekim Katliamı sonrasında Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde alınan kararla, Ankara Garı önündeki alana, 'Demokrasi Meydanı' adı verilmişti. Alanın ortasında bulunan, üç ayrı yüzünde katliamda kaybettiğimiz arkadaşlarımızın fotoğraflarının ve Emek-Barış-Demokrasi ifadelerinin olduğu sembolik anıt, artık görevini tamamlamak üzeredir. Çünkü katliamın gerçekleştiği alanın kalıcı bir anıt meydan ve anma yeri olarak düzenlenmesi süreci başlamış durumdadır." dedi.

 

"MÜCADELE, YİTİRDİĞİMİZ ARKADAŞLARIMIZIN BİZE EN BÜYÜK EMANETİDİR"

 

          Son olarak Doğan, "Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi, yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz" dedi. (Malatya/EVRENSEL)

Top