Malatya Son Nokta - Haberin Merkezi
Keskin: Esnafı Aşılayın
09 Haziran 2021 Gündem 146

Keskin: Esnafı Aşılayın

Malatya Gazeteciler Cemiyetinden iadeyi  Ziyaretler :

                Malatya Esnaf Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, önce deprem ardından pandemi sürecinde esnafların zor günler yaşadığını belirterek “15 aydır kapalı olan esnaflarımız var, bir açılma bekliyoruz ama biran evvel esnafları aşılayın” çağrısında bulundu.

               Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Güner ve Yönetim Kurulu Malatya Esnaf Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin’in ziyaret etti. Ziyarette cemiyetin kuruluşundan itibaren esnaf kuruluşlarının yanlarında olduğunu kaydeden Güner “Cemiyetimizin kuruluşundan bulunan ve her fırsatta da bizi ziyaret eden ESOB Başkanı Şevket Keskin'e, karşılıklı olarak bir ziyarette bulunarak dertlerimizi ve Malatya gündemini anlatmak istedik.

                Önce deprem ve sonrasında pandemiyle birlikte esnaf kesimi gerçekten zor günler yaşıyor. Bu anlamda devletin gücü ölçüsünde hibe yardımı, oda olmuyorsa faizsiz kredi konusunda esnafın desteklenmesini bizlerde talep ediyoruz” dedi.

 

“ESNAFLARIMIZIN SESİNİ DUYURMAYA ÇALIŞIYORUZ”

                  ESOB Başkanı Şevket Keskin; "Malatya Gazeteciler Cemiyeti yıllardır Malatya sorunlarını dile getiren Haydar Karaduman'dan bu tarafa cemiyet dediğimiz ve Sivil toplum örgütlerinin başında gelen, memleketin kulağı, gözü olan gerçekte büyük bir camia. Burada konuşsak belki 5-10 kişiye ulaşırız ama bir basına konuşsak bütün Malatya'da, ülkedeki insanlara Malatya'nın sesini, yapısını, ekonomisini, esnafını sizin ellerinizle duyurmaya çalışıyoruz. Güçlü, eleştiren, sorgulayan bir basına her zaman ihtiyacımız olmuştur” dedi.

 

“ESNAFLARI ARTIK AŞILAYIN”

             15 aydır kapalı olan birçok esnafımız var. Bugün eğlence merkezlerinde, o düğün salonlarından en az 150 esnaf ekmek yiyor ve 150 esnafı ilgilendiren durum.

                Çiçekçisi, berberi, gelinlikçisi, yemekçisi, kuyumcusu vs… Biz 1 Haziran’da tamamen açılacağını düşünüyorduk. Olmadı şimdide beklenti içerisindeyiz. Bu aşılamanın biran önce hızlanmasını ve özelliklede ilk olarak esnaf meslek guruplarını biran evvel aşılanması gerektiğini, kendi personelimiz, çalışan personelimiz ve meslek guruplarımızın çoğunun insanlarla iç içe olduğu esnaflarımızın biran evvel aşılanmasını istiyoruz. Esnaflarımızı ve çalışanlarını hızla aşılamamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

“IĞDIR AŞISINI MALATYA’YA GETİRMEYİN”

                Malatya kayısısının Iğdır’dan getirilen kayısılarla aşılandığını ve ortaya tatsız bir sofralık kayısı çıktığını da ifade eden Keskin “ Basından özel ricamız, bizim bir kayısımız var ki altın değerinde. Iğdır aşının Malatya getirilmemesi ve kayısımızın genetik yapısının bozulmaması adına bunun duyurusunu yapmaları.

               Kayısının döllenmesi çiçekte olur. Eğer bunu Malatya'ya getirirsen, zaten ilaç ata ata kayısıların çoğunu kanser yaptık. Bu nedenle eski kayısılarımızın Hasanbey'in Hudayı kayısının tekrar gündeme gelmesi için basının bu konuda desteklerini bekliyoruz" diye belirtti.

*********************

Vaka Sayısı Yüzde 70 düştü

                Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, Malatya'da vaka sayının yüzde 60-70 oranlarında düştüğünü belirterek yoğun bakım servislerinde tedavi gören hasta sayısının ise 22 olduğunu açıkladı. Bentli, 250 bin kişinin aşılandığını 50 bin aşının da gelmesiyle aşılamaya hız vereceklerini bildirdi.

               Malatya Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı Vahap Güner , Yönetim Kurulu ü-yeleriyle birlikte Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli'yi ziyaret etti.Pandemi sürecinde tüm Sağlık Çalışanlarının bir seferberlik halinde pandemiyle mücadele ettiklerini belirten MGC Başkanı Güner “Sağlık çalışanlarımız hayatlarını ortaya koyarak pandemiyle mücadele ettiler. Onlarla ne kadar övünsek azdır. Tüm sağlık çalışanlarını tebrik ediyoruz. Malatya’nın güçlü sağlık alt yapısı nedeniyle pandemiyle daha büyük istenmeyen durumlar gerçekleşmedi. Bunu sizlere de borçluyuz, ilk ziyaretimizi bu nedenle sizlere yapmaya karar verdik” dedi.

 

“Malatya’nın güçlü bir sağlık alt yapısı var”

              Malatya Sağlık Müdürü Prof.Dr. Recep Bentli, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek “Malatya’mızın güçlü bir sağlık alt yapısı var. Hasta sayımız 90’ları bulduğunda da bir tek hastayı Malatya dışına göndermedik. Malatya’daki kurumlarda tedavi etmeye çalıştık, Üniversite hastanemiz önemli hizmetler verdi. Henüz tam geçmedi ama önemli bir sınav verdik hep birlikte” dedi.

Vaka Sayısı 22’ye kadar düştü

                 Pandemi sürecinde yerel basının her daim desteğini yakından hissettiklerini kaydeden Prof.Dr.  Bentli "Yoğun bakım servislerinde tedavisi süren hasta sayımız 22-23'e kadar düştü. Bu rakam Eylül ayında yüzün üzerinde idi.

             Kasım ayında yine yüzü geçmiştik. Üçün dalgada da 90 civarı ile yoğun bakımda en üst sayıyı gördük. Günlük 7-8 hatta 10'unu gören vefat sayımız oluyordu, olmadığı günlerde oluyor şuan yoğun bakımda tedavi gören 20-22 hastamız var.

              Maalesef entübe edilen hastalarımızın yarısında çoğunu kayıp ediyoruz, çünkü bilinen kesin bir tedavisi olmayan bir hastalık. Vaka sayılarındaki düşüş bizi mutlu ediyor ancak tedbirleri elden bırakmıyoruz” diye konuştu.

                  COVID-19'a karşı korumaya yönelik Sinovac aşısı çoğunlukta olmak üzere Malatya’da 250 bin kişinin aşılandığını ve aşılamanın devam ettiğini kaydeden Sağlık Müdürü Prof.Dr. Recep Bentli “250 bin kişi aşılandı, çok iyi sonuçlar aldık. Hiçbir yan etki görülmedi. Bakanlığımızla görüştüm 50 bin doz Biontech aşısı geliyor ve hemen aşılamaya hız vereceğiz. Hastanelerin yanı sıra Aile Sağlık Merkezleri ve Aile Hekimliklerinde de aşılamaya başlayacağız. Bu virüsten korunmanın tek yolu aşıdır. Aşılanmak istemeyenleri de uyarmak istiyorum bir an önce aşınızı olunuz” ifadelerini kullandı.

Top