Malatya Son Nokta - Haberin Merkezi
Akçadağ Belediyesinin ''Büyüleyici Vadiyi Seyrediyorum 2'' adlı projesi
25 Şubat 2021 Kültür 22558

Akçadağ Belediyesinin ''Büyüleyici Vadiyi Seyrediyorum 2'' adlı projesi

Levent Vadisi'nde imza töreni!

 

 

 

             Fırat Kalkınma Ajansının 2021 yılı için Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında açmış olduğu hibe programına Akçadağ Belediyesinin iki proje onaylandı. Büyük projenin imza töreni yapıldı.

                 Fırat Kalkınma Ajansının 2021 yılı için Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında açmış olduğu hibe programına Akçadağ Belediyesinin ''Büyüleyici Vadiyi Seyrediyorum 2'' adlı projesi Fırat Kalkınma Ajansı tarafından kabul görmüş ve sözleşmenin imza töreni Levent Vadisi Seyir Terasında Belediye Başkanı Ali Kazgan  ile Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekteteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu'nun katılımıyla gerçekleşti.

                  Yerel basın ile çok sayıda davetlinin katıldığı Levent Vadisi Seyir Terasında gerçekleştirilen imza töreninde, ev sahibi Akçadağ Belediye Başkanı Ali Kazgan ile Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu hazır bulundular.

                Gerçekleştirilen imza töreninin ardından  Kazgan; Fırat Kalkınma Ajansının Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programının öncelikleri arasında; Turizm rotalarına yönelik altyapı/üstyapı iyileştirme ve tanıtım çalışmalarına destek verdiğini, Akçadağ Belediyesi olarak hazırlanarak Ajansının desteğine hak görülen ''Büyüleyici Vadiyi Seyrediyorum 2'' adlı projede Trekking mağara yürüyüş rotaları, Selfie ve dinlenme durakları, Kamp evi, Satış büfesi yapımı, Bay-Bayan wc ve Çeşme yapımı, Kamp alanı peyzaj çalışmalarının yapılması, kamp alanı için çelik konstrüksiyonlu ahşap lambrili pergole ve mağara aydınlatmaları ile birlikte Levent Vadisinin tam anlamıyla bir çekim merkezi haline getirileceğini belirtti.

                  Başkan Kazgan; bu vesile ile hem projenin hazırlanmasında emeği geçen personeline hem de bu anlamda mali desteklerini sunan Fırat Kalkınma Ajansı Yönetimine teşekkürlerini sunarak sözlerine son verdi

                  Fırat Kalkınma Ajansının Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı Yukarı Fırat Havzası Turizm Markalaşması ve Turizm Destinasyonlarının Geliştirilmesine katkı sağlayacak fiziki ve hizmet altyapılarının geliştirilmesini amaçlamaktadır.

                  Fırat Kalkınma Ajansının Turizm ve Sanayinin Geliştirilmesi Mali Destek Programının öncelikleri arasında; Turizm rotalarına yönelik altyapı/üstyapı iyileştirme ve tanıtım çalışmaları kapsamında; Termal turizm, eko turizm, spor, doğa, kültür, inanç ve macera turizmi konularında turizm çekim merkezlerinin oluşturulması ve mevcut çekim merkezlerinin altyapısının geliştirilmesi Turistik alanların ve tarihi yapıların (bütün izinleri alınmış olmak şartıyla) restorasyonu, rekreasyonu, tefrişatı, güvenlik sistem ve donatılarının kurulması Turizm işletmelerinin ihtiyaç duyduğu alanlarda insan kaynağı oluşturmaya/geliştirmeye yönelik altyapıların ve mekanizmaların kurulması/geliştirilmesi yer almaktadır.

                    Fırat Kalkınma Ajansının 2020 ve 2021 yılları için Turizm ve Sanayinin Geliştirlmesi Mali Destek Programı kapsamında açmış olduğu Hibe programına Akçadağ Belediyesi olarak başvuruda bulunulmuş ve yapılan değerlendirme neticesinde ''Büyüleyici Vadiyi Seyrediyorum 1-2'' adlı projeler başarılı bulunarak destek almıştır.

                       Fırat Kalkınma Ajansı tarafından destek verilmeye hak kazanan ''Büyüleyici Vadiyi Seyrediyorum'' projesinin amacı Akçadağ Levent Vadisi'nde Turizm Markalaşması ve Turizm Destinasyonlarının gelişimine etkin biçimde katkı sağlayacak mekanizmaların geliştirilmesini sağlamaktır.

                 ''Büyüleyici Vadiyi Seyrediyorum'' Projesi kapsamında; Levent Vadisine Trekking mağara yürüyüş rotaları, Korkuluklar, Platform ve merdivenli ulaşım yolları, Selfie ve dinlenme duraklarının yapılması, Kamp evi yapımı, Satış büfesi yapımı, Bay-Bayan Wc ve çeşme yapımı, Kamp alanı payzaj çalışmalarının yapılması, Kamp alanı için çelik konstrüksiyonlu ve ahşap lambirli pergole ve mağara aydınlatmalarının yapılması projenin ana faaliyetleri arasında yer almaktadır.

 

Hali hazırda; Fırat Kalkınma Ajansının destekleri ve Akçadağ Belediyesinin de bütçesinden harcama yapılarak hazırlanan ''Dünya Mirası Levent Vadisi'' Projesi kapsamında, Zipline, Yamaç Salıncağı, Dev Salıncak, Trambolin yapımları tamamlanmış; Slickline alanı, Bay-Bayan wc ve çeşme, Mescit ve Mutfak-Lokanta yapım işlerinde ise sona gelinmiştir.

                    Seyir Terasının yanında 64 m uzunluğunda yapımı devam eden Cam köprüde sona gelinmiş olup, Cam köprünün de bitmesi ile birlikte Vadi Adrenalin tutkunlarının daha fazla rağbet edeceği turizm ve ziyaret eden sporcuların artacağı bir çekim merkezi haline dönüşecektir.

Top