Malatya Son Nokta - Haberin Merkezi
Akçadağ Ziraat Odasında acil destek çağrısı
25 Mayıs 2021 Ekonomi 442

Akçadağ Ziraat Odasında acil destek çağrısı

 

 

              Malatya’da Mart ve Mayıs aylarında yaşanan don ve fırtınada kayısıda yaşanan ürün kayıpları ile ilgili bir açıklama yapan Akçadağ Ziraat Odası Başkanı Süleyman Boyraz, kayısı üreticilerinin yaşadığı mağduriyeti dile getirerek sorunlarına çözüm istedi.

              Malatya’da Mart ve Mayıs aylarında yaşanan don ve fırtınada kayısıda yaşanan ürün kayıpları ile ilgili bir açıklama yapan Akçadağ Ziraat Odası Başkanı Süleyman Boyraz, kayısı üreticilerinin yaşadığı mağduriyeti dile getirerek sorunlarına çözüm istedi.

                 Ziraat Odaları bölge koordinasyon başkanlığının almış olduğu karar doğrultusunda bir basın açıklaması yapan Akçadağ Ziraat Odası Başkanı Süleyman Boyraz, “Malatya ili ve ilçelerinde Mart ayı içerisinde 24-25-26 ve 28 tarihlerinde oluşan don nedeniyle çiçeklenme döneminde kayısı çiçeklerinde büyük oranda hasar meydana gelmiş ve yüzde 35 meyve kaybı 0lmuştur.

                   Ayrıca kayısı ağaçlarında yine mevsim normallerinin altında seyreden ısıdan dolayı büyük oranda monilya hastalığı görülmüş olup, kayısı ağaçları kuruma noktasına gelmiştir" dedi

 

"Zarar görünenin çok üzerinde"

 

                  Akçadağ'da zararın görünenden çok fazla olduğunu kaydeden Boyraz," İlimizde 9 Mayısı 10 Mayısa bağlayan gece yaşanan şiddetli fırtınaya bağlı don ile 22-23 Mayıs günlerinde yaşanan şiddetli fırtına sonrası kayısı başta olmak üzere birçok üründe büyük hasar meydana gelmiştir.

               Kayısı üretiminin yüzde 35’ininin gerçekleştirildiği Akçadağ ilçemizde zarar görünenin çok üzerinde olmuştur” ifadelerini kullandı

                 Açıklamasının sonunda Zirai don ve afetten dolayı üreticinin büyük zarar gördüğüne dikkat çeken oda Başkanı Boyraz acil destek çağrısı yaptı.

                  Boyraz " Zirai don ve afetten dolayı çiftçilerimiz büyük zarar görmüştür. Zaten ekonomik olarak zor bir süreçte geçen üreticilerimiz yaşanan afetler sonrası iyice umutlarını kaybetmek üzeredir.

               Yaşanan bu ürün kayıplarından sonra üreticilerimizin borçlarının ertelenmesi zorunluluk haline gelmiştir. Ayrıca zaten kayısı üretiminde birkaç yıldır gözle görülür bir ürün kaybı yaşanmaktadır.

                 Üretimin devamlılığı için alan bazlı destek uygulamasının bir an önce hayata geçirilmesi kayısı üretiminin devamlılığı açısında büyük önem arz etmektedir” dedi.

                 Akçadağ Ziraat Odasının basın açıklamasına ilçeye bağlı otuz iki mahalle muhtarının yanı sıra Tüm Üretici Köylüler Sendikası ( TÜM KÖY-SEN ) Malatya il yöneticileri de destek verdi.

                 Açıklama sonrası söz alan TÜM KÖY-SEN Malatya İl Başkanı Ali Gürel ise, üreticilerin tek çıkış yollarının örgütlü mücadeleden geçtiğine dikkat çekti.

              Gürel konuşmasında, "ilimizde üreticilerin tek geçim kaynağı durumunda olan kayısı, hem üretim aşamasında hem pazarlama aşamasında yeterli desteği alamamaktadır. Yaşanan bu tür afetlerle üretici daha da mağdur olmakta, geleceğine umutla bakamamaktadır.

                  Vergilerini veren, su parasını veren, sulamada kullandığı elektriğin parasını veren kısacası vatandaş olarak üzerine düşen her sorumluluğu yerine getiren üreticilerin bu tür afetlerde devletinde destek beklemesi en doğal hakkıdır ama maalesef bu güne kadar bu istekleri muhatap bulamamış hak ettiği desteği bir türlü alamamıştır.

                   Üreticilerin tek çıkar yolu güçlerini birleştirerek kendi haklarını alma mücadelesi vermeleridir" diye konuştu

Top