Malatya Son Nokta - Haberin Merkezi
ARKADAŞ CAFE
11-02-2021 16:11 13576

ARKADAŞ CAFE

 

 

             Her şehir, kasaba veya sayfiye yerinde bir cafe, kahve veya çayhane bulabilirsiniz. Kimi üstü kapalı, kimi bahçeli veya havlulu.

Ya kendiniz gibi bir emekli yada mekan uygunsa bir misafirinizi ağırlarsınız..

             İçilen çay, kahve, gazoz yada alınan sütlü bir tatlı yada soğuk ayran mekanınız şayet bahçeye de sahip ise ayrıca kulaklara gelen hoş seda müzik te varsa mutluluk dile vurur, hep güzelliklerden bahsedersiniz..

              Her yerde sohbet olmaz, bir köşede gazete-kitap okuyana bir köşede oyun oynayana rastlarsınız..

               Oyuncular tatlı bir yarış yapar,  daima kazanmak isteyene de arada bir kaybetme asilliğini gösteren ile de tanışırsınız. Hizmeti, içileni ve yiyilen in  de ederini ortak ödersiniz. Yada ağalık gösterirsiniz..

              Gençler ufak sevgi temaslarının hazzı ile yaşlılar gördüğü saygının mutluluğu ile mekan sahibi ücretini alır iken müşterisinin yüzündeki mutluluk tebessümünü arayan nezaket ile misafir savma hoşnutluğu içindedir.

              Her şey mekanda en hijyenik koşullardadır. Hizmet belli bir edep terbiyesi içindedir. Hiç kimse karşıt cinsini gözleri ile taciz etmemektedir. Karşılaşmalar nezaket kurallarını gerekli kılmıştır. Bu mekanlar sanki karşı cinsler için birbirlerini ağırlamanın terbiye mekanıdır..

                Kısası akşama yakın eve dönüldüğünde her kes mutluluğu en ucuzundan satın almıştır yada paylaşmıştır. Bundan daha güzeli ne olabilir..

               Tüm bu güzellikleri bizler şehrimiz Malatya'da "Arkadaş Cafe'de" alıyorduk. Bu nedenle başarılı hizmetlerinden ötürü işyeri sahiplerini tebrik ediyorum.

Peki, korana sonrası ne oldu?

                  Bu güzelim hizmeti sunan bu mekânlar pandemi nedeniyle tedricen kapandı. Sonuçta bizler sosyal ihtiyaçlarımızı gideremedik. Artık dostluklar telafona kaldı.. Onun da tadı tuzu yok.

Ya sonrası?

                 Mekan sahipleri ve çalışanları büyük sıkıntılar yaşadı.. Bizim gibi müşteriler için ise sonuç tam bir sosyal yıkım oldu!

Ne yapmalı?

                 Hükümet korana hastalığına dair aldığı önlemleri bir an önce daha sağlıklı hale getirmelidir. Aksi halde kor anadan daha beter sosyal ve ekonomik sağlıksızlığa neden olacaktır.

Bu iş yerlerin inin sahipleri iflas etti. Çalışanlar işsizlik nedeniyle perişanlar. Her yerde hizmet dinlenme, beslenme ve eğlence sektörü çöktü. Bu şekilde devam edemez!

Çözüm ne?

               Kısacası bir an önce insanların sosyal ihtiyacını karşılamış olan bu mekânlar tekrar açılmalıdır!

Nasıl?

                HES uygulamaları toplu yaşam araçlarında ve AVM' ler de uygulandığı halde neden bu tür mekanlarda uygulanmaz ki ?! 

             Pekâlâ dinlenme ve eğlence mekânlarında da HES uygulanabilir. Pandemiye karşı tedbirler yerel idari yönetim tarafından yürütülebilir.

               Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız ve İl Sağlık Müdürlüğü bu tür sorunlarda kendi duyarlıklarını bizler ile paylaşmalıdır! Ayrıca idari olarak Âdemi merkeziyetçilikte fayda var.

              Yetkililer cami hapörlerinde yasak ültimatomları duyuracaklarına, bu konularda yaptıkları çalışmaları bildirmelidir.

Arkadaş Cafe gibi hijyenik yemek, dinlenme ve eğlenme mekanları bir an önce açılmalıdır!

Top