Malatya Son Nokta - Haberin Merkezi
Bir ayda rekor sayıda kişi işsiz kaldı
15 Haziran 2021 Ekonomi 689

Bir ayda rekor sayıda kişi işsiz kaldı

 

 

                CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere bir ayda 631 bin kişinin işsiz kaldığını kaldığını açıkladı...

               İşsizlik verilerine ilişkin çalışma hazırlayan CHP Adıyaman Milletvekili Tutdere, 2020 yılında ekonomik küçülme yaşanırken işsizliğin azaldığına 2021 yılında ise ekonomi büyürken işsizliğin arttığına dikkat çekerek, açıklanan işsizlik ve ekonomik büyüme verilerinde çelişki olduğunu belirtti.

 

"631 BİN KİŞİ İŞSİZ KALDI"

 

              Anka'dan Mehtap Belen'in haberine göre, Türkiye’de artan işsizlik oranları nedeniyle, yoksulluğun da tırmanışa geçtiğine dikkat çeken CHP’li Tut dere, şunları söyledi: “TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, işsizlik oranı, bir önceki ay yüzde 13,1 olarak açıklanırken nisan ayında ise yüzde 13.9’a yükseldi. İşsiz sayısı 4,5 milyon kişiyi aşmış durumda.

                Öte yandan gerçek işsizlik oranı olan atıl iş gücü oranı ise yüzde 30’lara dayanmış durumda. Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel iş gücü ve işsizlerden oluşan atıl iş gücü oranı nisan ayında 9 milyon 831 bin kişiye, işsizlik oranı ise yüzde 27,4’ye yükselmiş durumda. Atıl işsiz sayısı nisanda geçen yılın aynı ayına göre 638 bin, bir önceki aya göre ise 631 bin kişi artış göstermiş durumda.”

 

"İKTİDAR YANLIŞ POLİTİKALARLA GENÇLERİN UMUDUNU KIRIYOR"

 

Genç işsizlik oranındaki yükselişe de dikkat çeken Tutdere, şu değerlendirmeyi yaptı:

                “İktidar uyguladığı yanlış politikalarla geleceğimiz olan gençlerin umudunu kırıyor, onları her geçen gün daha da büyük bir umutsuzluğa sürüklüyor. Açıklanan verilere göre Türkiye’deki her dört gençten birisi işsiz. Genç işsizlik oranı nisan ayında yüzde 25.6’ya yükselerek 2 milyon 525 bin kişiye ulaştı. Geniş tanımlı genç işsizlik oranı ise yüzde 37’ye ulaşarak, 4 milyon 142 bine ulaşmış durumda.”

 

"DAHA AZ KİŞİYE İŞSİZLİK MAAŞI VERİLİYOR"

 

                  İşsizlik oranında ve işsiz sayısında büyük artış olmasına rağmen, hem işsizlik ödeneği alan kişi sayısında hem de fon varlığında azalma meydana geldiğini belirten Abdurrahman Tutdere, iktidarın bir yandan fon varlığını eritirken, bir yan da daha az kişiye işsizlik maaşı verdiğini belirtti.

                       Tutdere, “Resmi işsiz sayısının 4.5 milyon, gerçek işsiz sayısının ise 10 milyona yaklaştığı bir dönemde, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işsizlik ödeneği alabilen işsiz sayısı mayıs ayında 190 bin 962 kişiye kadar geriledi. İşsizlik sigortasından önceki yıllarda bazı aylarda 700 bine yakın işsize ödenek veriliyordu” dedi.

 

"131.5 MİLYAR LİRALIK FON 39 MİLYAR LİRAYA GERİLEDİ"

 

                İktidarın kamu kaynaklarını çarçur ederek, Türkiye’nin kasasında para bırakmadığını belirten Tutdere, “İktidar en son işsizlik fonuna da göz dikerek, işçilerin yarınlarını harcamaya başlamıştır” diyerek, hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi.

 

Abdurrahman Tutdere, şu bilgileri verdi:

 

                  “Fon varlığı 2019 yılı sonunda 131.5 milyar lira, 2020 yılı sonunda 103.2 milyar lirayken mayıs itibariyle fon varlığı 39 milyar liraya kadar gerilemiş durumda. İktidar, işsizlik fonundan işsiz yurttaşlarımıza aktarması gereken paraları başka harcamalara aktararak yurttaşlarımızın yaşadığı yoksulluğu daha da derinleştirmektedir.”

Top