Malatya Son Nokta - Haberin Merkezi
Buldan: AKP ile masaya oturacak tek bir Kürt yok
15 Temmuz 2021 Siyaset 972

Buldan: AKP ile masaya oturacak tek bir Kürt yok

 

 

              HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, AKP ve MHP iktidarına seslenip "Kürtler, Selahattin Demirtaş'ları, Figen Yüksekdağ'ları cezaevinde tuttuğunuzu asla unutmayacak" dedi.

              Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki heyet, HDP'ye yönelik saldırılar ve kapatma davasına karşı düzenledikleri halk buluşmaları kapsamında Urfa'daydı.

             HDP Karaköprü İlçe Binası önünde konuşan Buldan, "20 Temmuz, Suruç Katliamının yıl dönümü. Bir kez daha Suruç'ta, Ankara Gar'da ve Türkiye'nin her yerinde yapılan bu katliamlarda yaşamını yitiren bütün yoldaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyoruz.

                   Suruç ve Ankara katliamlarını yapanların, İzmir'de Deniz Poyraz'ı öldürenlerin, bugün de Marmaris'te partimize saldıranların aynı zihniyetten biliyoruz. Organize edenleri tanıyoruz. Bunların hesabını yargı ve adalet önünde soracağımızı bir kez ifade ediyoruz" dedi.

             Buldan, "DEDAŞ'ın elektrik kesintileriyle Urfa halkının elektriksiz kaldığını, susuz kaldığı biliyoruz. Böyle bir yönetimle, böyle bir anlayışla Urfa halkını yönetenlere buradan sesleniyoruz: Sizin bu politikalarınızın altında Kürt düşmanlığının yattığını hepimiz biliyoruz. Urfa halkının gelecek ilk seçimde bunun hesabını sizden soracağını asla unutmayın" ifadelerini kullandı.

 

Şenyaşar ailesinin "adalet nöbeti"

 

             Buldan, bu sabah (14 Temmuz) Urfa Adliyesi önünde 128 gündür adalet nöbeti tutan Şenyaşarların gözaltına alındığını belirtip "Türkiye'deki milyonlar ve bütün Kürtler Şenyaşar ailesiyle birlikteyiz.

             Onların adalet çağrısı bizim adalet çağrımızdır. Onlar bu adalet arayışını ancak ve ancak adalet yerine geldiği anda bitirecekler. Emine Şenyaşar annemize, Şenyaşar ailemize buradan sevgilerimizi ve saygılarımızı gönderiyoruz" dedi.

              Buldan, dün (13 Temmuz) Antep'te yaptığı konuşmayı hatırlatıp şöyle dedi: "Açıklamamı çarpıtanlar ve 'AKP ile masaya oturmak istiyorlar' diyenler şunu iyi bilsinler, bugün AKP'nin yaptığı zulümler karşısında, belediyelerimize atanan kayyımların, cezaevlerinde olan milletvekillerimizin, belediye eş başkanlarımızın, her gün operasyonlarla gözaltına alınıp tutuklanan yöneticilerimizin, hakkımızda açılan davaların ve fezlekelerin ve yine bu ülkede yapılan bütün hukuksuzlukların karşısında AKP ile masaya oturacak tek bir Kürt yok.

              "Kürt halkına zulüm yapanlar, artık son demlerini yaşıyorlar. Onlar da görüyor ve biliyorlar. Anketlerde baş aşağı gidiyorlar, oy kaybediyorlar. Bunun için Diyarbakır'a gidip Kürtlere göz kırpıyorlar.

              "Sizin Diyarbakır'a, Hakkari'ye, Van'a gitmeniz Van, Diyarbakır, Hakkari halkını barış, özgürlük ve demokrasi mücadelesinden vazgeçirmez.

 

Erdoğan'a yanıt

 

            "Aynı zamanda sizin bize uyguladığınız bu haksızlıkların unutulmasına da izin vermeyeceğiz. Kürtler Selahattin Demirtaş'ları, Figen Yüksekdağ'ları cezaevinde tuttuğunuzu ve halkın her türlü iradesini gasp ettiğinizi asla ve asla unutmayacaktır.

                "Dün söylediğim bir şey daha çarpıtıldı. Çözüm sürecinde masayı kimin devirdiğine dair söylentiler çıktı. Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan) Diyarbakır'da masayı HDP'nin devirdiğini söylüyor.

                 "Buradan o sürecin içerisinde olan biri olarak söylüyorum: 'Dolmabahçe Mutabakatını tanımıyoruz' diyenler, HDP'nin 7 Haziran başarısını hazmedemeyenler, bu ülkeye barışın gelmesini çok görenler süreci bitirdi. Bitiren taraf da açık ve net söylüyorum, bugünün iktidarı AKP hükümetidir."

Top