Malatya Son Nokta - Haberin Merkezi
Dedeyazı Kültür Merkezi ve Cem evi Açılışı Yapıldı
01 Ağustos 2021 Kültür 1162

Dedeyazı Kültür Merkezi ve Cem evi Açılışı Yapıldı

 

 

           Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Doğanşehir İlçesi Dedeyazı Mahallesinde yapımı tamamlanan Dedeyazı Kültür Merkezi ve Cem evi açılışına katıldı.

         .        Yoğun katılımla gerçekleştirilen açılış törenine, Doğanşehir Kaymakamı Halil İbrahim Köroğlu, Doğanşehir Belediye Başkanı Durali Zelyurt, CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, CHP Yeşilyurt Belediye Meclis Üyesi Önder Öztürkoğlu,  Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

         Dede yazı Mahallesi Dayanışma Derneği adına açılış konuşmalarını yapan Recep Çakır, “ Bir tuğlada sen koy diye başlattığımız Dedeyazı Kültür Merkezi ve Cemevi, toplumsal dayanışma, birlik ve beraberliğin en güzel örneğidir.

           Yaptığımız cemevi toplumsal belleği nesilden nesile taşıyan, iyiliğin ve güzelliğin paylaşıldığı, sevginin, muhabbetin arttığı bir inanç merkezidir. Kültür merkezimiz ve cemevimizde çok yönlü faaliyetlerde bulunacak, köyümüze değer katacak, yardımlaşmayı artıracak, özümüzü ideallerimizi yansıtacak bizi biz yapan bir değerdir. Kültür merkezimizin yapımında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi

        Dedeyazı Mahalle Muhtarı Seyit Aslan, Dedeyazı Kültür Merkezi ve Cemevinin yapımında emeği geçenlere ve açılışa katılanlara teşekkür etti.

         Kanaat önderlerinden İbrahim Erdem konuşmasında,” Hizmet abidesi kültür merkezi ve cemevinin açılışını yapıyoruz. Büyükşehir Belediyemizin yaptığı hizmetlere teşekkür ediyoruz. Dedeyazı halkı katkılarıyla damlaya damlaya göl olan birlik ve beraberlik ilkesini her zaman olduğu gibi bir daha pekiştirdi. Ne mutlu bizlere, ne mutlu emek verenlere. Kültür merkezi ve cemevimize katkıları olanlara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

       Doğanşehir Belediye Başkanı Durali Zelyurt ise, kültür merkezi ve cemevinin yapıldığı arsayı bağışlayan ve yapımında katkı sunan iş insanına ve mahalle sakinlerine teşekkür ederek, Doğanşehir Belediyesi olarak kültür merkezi ve cemevinin yapımı için talepte bulunan çalışmaları yaptıklarını söyledi.

 

 

       Açılışının yapıldığı Dedeyazı Kültür Merkezi ve Cemevinin Doğanşehir ilçesine, Dedeyazı Mahallesine hayırlı olmasını söyleyen Doğanşehir Kaymakamı Halil İbrahim Köroğlu, merkezin yapımında emeği geçen Büyükşehir Belediyesine, hayırsever vatandaşlara teşekkür ettiklerini belirtti.

 

FARKLILIKLARIMIZI ZENGİNLİK OLARAK DEĞERLENDİRMEMİZ LAZIM

 

      Âşık Veysel ne güzel demiş; ‘Yezit nedir ne Kızılbaş. Değil miyiz hep bir kardaş. Bizi yakar bizim ataş, söndürmektir tek çaresi. Bu âlemi yaratan bir. Odur külli şeye kadir. Alevilik Sünnilik nedir, menfaattir varvarası.’ Biz kendimizi, düşüncelerimizi, inançlarımızı, değerlerimizi ve kültürlerimizi birilerinin menfaatine kullanma anlamında istismar edilmesine müsaade etmeyeceğiz. Hangi görüşte, düşüncede, yapıda olursa olsun milletimizin birliğini, beraberliğini, düzenini, huzurunu bozmaya çalışanlara bizim hoş bakmamız mümkün değildir. Var olan farklılıklarımızı zenginlik olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Milletimizin mayası sağlam bir mayadır. Kimsenin milletimizi bölmeye cüret etmesi mümkün değildir. İnsanı ayırmak kadar insanın aşağılandığı hiçbir şey olamaz. Biz yaratılanı severiz yaratandan ötürü diyoruz. Kültür merkezi ve cemevimizin yerini tahsis eden hemşerimize, yapan ve yapılmasında yardımları olan hemşerilerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Top