Malatya Son Nokta - Haberin Merkezi
Elleri arkasında yürüdüğü için ifade veren İmamoğlu: Komik!
05 Mayıs 2021 Siyaset 537

Elleri arkasında yürüdüğü için ifade veren İmamoğlu: Komik!

 

 

               İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir ziyaret sırasında "türbede elleri arkasında yürüyerek saygısızlık yaptığı" iddiasıyla hakkında inceleme başlatılmasına "Millet kahkahalarla güldü" dedi.

              İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, "bir türbede ellerini arkada bağlayıp saygısızlık yaptığı" gerekçesiyle hakkında başlatılan ön soruşturmayı komik bulduğunu söyledi.

              İmamoğlu, dün akşam CNN Türk'te yayınlanan Akıl Çemberi programında gazeteci Hulki Cevizoğlu'nun "Kendi kendilerini şikâyet etmiş olabilirler" sözlerine, gülerek "Absürtlük devam ediyor. Yani yaratıcı! Zaten gazetecilerin de tartışma biçimi çok acı" dedi.

 

"Tek dertleri Ekrem İmamoğlu" yorumu

 

                İmamoğlu, hakkında başlatılan incelemeyle ilgili de şöyle konuştu: "Bu süreci başlatan, imza atan akla şunu soruyorum; bundan sonra birini eli arkada yürürken gördüğümüzde suç duyurusunda mı bulunacağız? İşte bu kamu yöneticilerinin aklı. Tek dertleri, Ekrem İmamoğlu ile mücadele etmek.

                "O kadar komik şeylerle karşılaşıyoruz ve belli ki karşılaşmaya da devam edeceğiz. Milletimiz kahkahalarla güldü, espriler müthişti, dalga geçti bu kararı verenlerle. Her yaştan insan güldü buna. Bu tarz gülünç işlerle karşılaşıyoruz. Ama yapmasınlar. Attıkları her imzanın, binlerce yıllık devlet geleneğinin devamı olduğunu unutmasınlar."

 

HDP belediyelerini ziyaret

 

                  İmamoğlu, İstanbul Başsavcılığı'nın "HDP'li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü" iddiası hakkında da "Güney Doğu'da Türkiye Cumhuriyeti'nin seçilmiş bir belediye başkanını ziyaret ettim.

               O dönem kayyımla ilgili fikrimi beyan ettim. Sadece orada da etmedim, her yerde ettim, hâlâ da ederim. Milletin iradesine karşı her hususla ilgili açıklamamı yaptım, yapmaya da devam ederim. Ben demokrasiye ve toplumun özgürlük duygularına inanan bir insanım" dedi.

 

Ne olmuştu?

 

                Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, dün (4 Mayıs) yayımlanan "İmamoğlu'nun suçlanan elleri" yazısında, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun katıldığı bir anmada ellerini arkasından bağladığı için ifade verdiğini yazdı.

                Terkoğlu, olayın, geçen yıl İstanbul'un Fethi'nin 567. yıl dönümü etkinlikleri nedeniyle Fatih Sultan Mehmet Türbesi'nde düzenlenen anma töreninde yaşandığını belirtti.

               İBB Sözcüsü Murat Ongun da Pehlivan'ın yazısını paylaşıp İmamoğlu'nun, "türbenin dışında yürürken ellerini arkasından bağladığı" için "incelendiğini" doğruladı.

              İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı ise İmamoğlu hakkında başlatılan incelemeyle ilgili "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bir işlemi bu" deyip şöyle konuştu:

             "İstanbul Başsavcılığı bir talepte bulunmuş, Sayın İmamoğlu'nun HDP'li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü, yine ziyaret ettiği belediye başkanlarını ve anılan partiyi desteklediği ve de bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet'e ait türbeye saygısızlık yaptığı iddiaları ilgili.                   

 

               Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gelen işlemlere nasıl rutin olarak yapmamız gerekenler varsa bu süreçte o yürüyor."

              Daha sonra İçişleri Bakanlığı, İmamoğlu hakkında soruşturma açılmadığını ve yapılan işlemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine başlatılan bir ön inceleme olduğunu açıkladı.

                Sözcü yazarı Saygı Öztürk de bugünkü (5 Mayıs) yazısında İmamoğlu'nun Mülkiye Başmüfettişliği'ne verdiği yazılı ifadeyi paylaştı.

               İmamoğlu, ifadesinde "Dünya kenti İstanbul'un seçilmiş bir başkanı olarak bu yakıştırmayı şiddetle reddediyorum, iftira atanı da kınıyorum" dedi.

 

 

Top