Malatya Son Nokta - Haberin Merkezi
Erdi Canbay İsmi İTÜ'de Kurulan Laboratuarda Yaşayacak
17 Ekim 2019 2007

Erdi Canbay İsmi İTÜ'de Kurulan Laboratuarda Yaşayacak

 

 

     Malatyalı Samanlı mahallesinde doğup büyüyen ve eğitim enstitüsünü Malatya da bitirerek öğretmenlik mesleğine adım attıktan sonra birkaç yerlerden öğretmenliği görevini sürdüren ve neticede Ankara ya yerleşen Mehmet Canbay ın iki oğlu Dünyaya gelmişti.

Canbayın her iki oğlu da çalışkan ve okumada başarılı olmuş birisi Erdi Canbay Uzay mühendisi olmuş Vestelde çalışmaya başlamıştı.

 2017 yılında elim bir iş kazasında kaybettiğimiz Uzay Mühendisliği Bölümü mezunumuz Erdi Canbay maalesef kaybettik.

     Erdi Canbayın çalıştığı firma onun anısına Vestel Savunma Sanayi A.Ş. katkılarıyla İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi bünyesinde eğitim laboratuarı yaptırıldı.

 Laboratuara, Erdi Canbay Mekanik ve Titreşim Eğitim Laboratuarı ismi verildi.

       İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uzay Mühendisliği Bölümü’nden 2013 yılında mezun olan yüksek mühendis Erdi Canbay’ın ismi, laboratuvarda yetişecek yeni kuşaklara ilham kaynağı olacak. Üniversitemizin Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ne Vestel Savunma katkılarıyla kazandırılan “Erdi Canbay Mekanik ve Titreşim Eğitim Laboratuvarı” 14 Ekim 2019’da fakülte binasında düzenlenen törenle açıldı.

       Açılış töreninde konuşan Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ziya Doğan, “Elim bir kaza sonucu yitirdiğimiz benim de danışmanı olduğum sevgili mezunumuz Erdi Canbay’ın ailesinin önerisi ve Vestel Savunmanın büyük desteğiyle ‘Erdi Canbay Mekanik ve Titreşim Eğitim Laboratuarı’nı kurduk.

        Uçak ve Uzay Mühendisliği öğrencilerimiz mukavemet, titreşim ve ölçme tekniği gibi derslerde bu laboratuarı kullanacaklardır. Bu da verdiğimiz eğitime önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu nedenle laboratuarın hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

“Erdi Canbay adına açılan laboratuvar acımızı azalttı.”

 

       Açılış nedeniyle htiği duyguları konuşmalarında aktaran Erdi nin babası Mehmet Canbay Ailesi, “Erdi Canbay’ın aramızdan ayrılması bizim için büyük bir kayıp, çünkü gerçekten nitelikleri saymakla bitmez. Kendini son derece iyi yetiştirmiş, topluma açık, yardımsever bir gençti. Erdi Canbay adına açılan bu laboratuar bizim acımızı biraz azalttı. Tabii ki bundan sonraki öğrencilere genç kuşaklara Erdi’ nin izlediği çizginin örnek ve yararlı olacağını düşünüyoruz. Emeği geçen özellikle Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi yöneticileri ve akademisyenleri çok büyük çaba sarf ettiler ve çalıştığı şirket yine katkılar sundu. Biz ailesi ve yakınları olarak teşekkür ediyoruz.” dediler.

Laboratuar, geleceğin donanımlı mühendislerine destek olacak

 

        Öğrencilerimizin derslerde gördüğü teorik bilgileri mekanik ve titreşim alanında deneysel çalışmalarla destekleyecek laboratuarın kurulumuna katkı sağlayan Vestel Savunma Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Öner Tekin, “Artık yerli uçaklarımız çok daha hızlı ve çok daha güvenilir olarak yapılacak. İyi mühendislik daha iyi sonuçlar getirecektir.

         Biz bu ülkenin firmasıyız ve gerçekten o bilinçle hareket etmeye çalışıyoruz. Bunu sizlere de yansıtabildiysek ne mutlu bize. İnşallah, güzel insanlar, güzel mühendisler, güzel Erdiler bu laboratuarda yetişsin.” dedi.

       Laboratuvar açılışından sonra Dr. Erdem Akay’ın laboratuvar tanıtımını gerçekleştirmesiyle son bulan açılış törenine, Canbay Ailesi ve yakınları, Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Vedat Ziya Doğan, Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zahit Mecitoğlu, fakülte akademik, idari personeli ve arkadaşları, Vestel Savunma yöneticileri ve çalışanları ile merhumun sevenleri katıldı.

Top