Malatya Son Nokta - Haberin Merkezi
Hekimlerden Erdoğan’a net soru:   Hangi gelişmiş Avrupa ülkesinde aşının ücretli olduğunu açıklayınız!
05 Temmuz 2021 Sağlık 1124

Hekimlerden Erdoğan’a net soru: Hangi gelişmiş Avrupa ülkesinde aşının ücretli olduğunu açıklayınız!

 

 

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Avrupa’da korona virüs aşılarının ücretli yapıldığı” yönündeki gerçeğe aykırı açıklamalarına tepki yağmaya devam ediyor.

Dr. Ergün Demir ve Dr. Güray Kılıç, kişisel bloklarında yayımladıkları analizde, Erdoğan’ı “hangi ülkelerde Covid-19 aşısının ücretli yapıldığını açıklamaya” davet etti.

                 Dr. Ergün Demir – Dr. Güray Kılıç | İngiltere ve Almanya vatandaşlarına Covid-19 aşılarını ücretsiz yapmaktadır. Hangi en gelişmiş Avrupa ülkelerinin Covid- 19 aşılarını ücretle yaptığını ve Türkiye’de aşıların bedelli yapılmasını nasihatini size kimin verdiğini kamuoyuna açıklayınız!

                02 Temmuz 2021 tarihinde Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin hizmete açılışı AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın katılımıyla gerçekleşti.

 

Öğlen başka, akşamüstü başka konuştu

 

               Törende konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan özetle “Salgın döneminde sizlerde şahit oldunuz bırakınız geri kalmış ve gelişmekte olan ülkeleri gelişmiş ülkeler bile salgının yol açtığı sonuçlar karşısında çaresiz kalırken biz Türkiye’yi sağlıktan, gıda ve kamu güvenliğine kadar her alanda en ileriye taşıdık.

              Kardeşlerim bugün Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri dahi şu aşılar var ya aşılar, bu aşıları ücretle yapıyorlar. 50 sterlin, 100 avro bu şekilde para alarak yapıyorlar. Biz aşılardan halkımızdan 1 kuruş aldık mı? Ve bize nasihat ettiler ya böyle de olmaz belli bir bedel alın. Hayır biz kim için varız halkımız için varız bütün bu vergiler kimden alınıyor halkımızdan. Tabi onun geri dönüşü nereden olacak gene halkımıza olacak” dedi.

               Açılışlar sonrası akşamüstü yapılan Sakarya AKP genişletilmiş il danışma kurulu toplantısında AKP Genel Başkanı Erdoğan yaptığı konuşmada özetle “Kardeşlerim bakın çok enteresan, bugün İngiltere 100-150 Sterline aşı yapıyor biz ise ücretsiz aşı yapıyoruz.

                Aramızdaki fark bu. Almanya gidiyorsun bakıyorsun 100-150 avro ama bizde böyle bir şey yok. Bugün de söyledim çünkü biz halkından aldığını halkına iade eden bir iktidarız” dedi.

               AKP Genel Başkanı’nın öğle yaptığı açıklamada en gelişmiş Avrupa ülkelerinde Covid-19 aşılarının 50 sterlin, 100 avroya yapıldığı ifade ederken, akşamüstü il danışma kurulunda yaptığı konuşmada 100-150 sterline, 100- 150 avroya yapıldığını açıklamıştır. Oysa İngiltere ve Almanya’da Covid-19 aşıları ücretsiz yapılmaktadır.

 

Gelişmiş Avrupa ülkelerinde COVID-19 aşı uygulamaları ücretsiz yapılmaktadır

 

               Her ne kadar AKP Genel Başkanı konuşmasında “Bugün Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri dahi şu aşılar var ya aşılar, bu aşıları ücretle yapıyorlar. 50 sterlin, 100 avro, bu şekilde para alarak yapıyorlar” açıklaması gerçeği yansıtmamaktadır.

                 Hiçbir gelişmiş Avrupa ülkesinde Covid-19 aşılarından ücret alınmamakta, aşılar ücretsiz yapılmaktadır.

                Ayrıca bir çok Avrupa ülkesinde aşı yaptırmak isteyen vatandaşlara teşvik, dijital çek hediye edilmektedir. Kamuoyunun bilmediği bir uygulama mevcutsa gerçekleri öğrenmek için lütfen Covid-19 aşılarını 50 sterline, 100 avroya hangi en gelişmiş Avrupa ülkelerinin yaptığını kamuoyuna açıklayınız

Top