Malatya Son Nokta - Haberin Merkezi
HSK' nın yeni üyeleri Resmi Gazete'de yayımlandı
28 Mayıs 2021 Gündem 518

HSK' nın yeni üyeleri Resmi Gazete'de yayımlandı

 

 

.          Hakimler ve Savcılar Kuruluna (HSK) seçilen 7 yeni üye ile Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın atadığı 4 üyeye ilişkin kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı.

            TBMM Genel Kurulunun 25 Mayıs'taki 83'üncü birleşiminde yapılan seçim sonucunda şu isimlerin HSK'ya seçildiği belirtildi:

 

Ergün Şahin (Yargıtay üyesi),

Ömür Topaç (Yargıtay üyesi),

Sinan Esen (Yargıtay üyesi),

Aysel Demirel (Danıştay üyesi),

Cumhur Şahin (öğretim üyesi),

Bilal Temel (avukat),

Hamit Kocabey (avukat)

Erdoğan’ın seçimi

Cumhurbaşkanı Erdoğan da 4 ismi (HSK) üyeliğine seçti.

 

                Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, idari yargı hakim ve savcıları arasından HSK üyelikleri sona eren Halil Koç ve Mehmet Akif Ekinci ile Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı İbrahim Kolcu ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Faruk Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından HSK üyeliklerine seçildi.

             Kararın, Anayasa'nın 159'uncu maddesi ile 6087 sayılı Hakimler ve Savcılar Kurulu Kanunu'nun 18'inci maddesi gereğince verildiği belirtildi.

             NOT: HSK Genel Kurulu, Adalet Bakanı (Başkan), Adalet Bakanlığı ilgili Bakan Yardımcısı ile cumhurbaşkanınca seçilen dört ve Türkiye Büyük Millet Meclisince seçilen yedi üye olmak üzere 13 üyeden oluşuyor.

Atamalar

           HSK’nın 3 bin 70 hakim ve savcının görev yerinin değiştirilmesine ilişkin kararnamesi de Resmi Gazete'de yayımlandı.

            Buna göre, HSK Birinci Dairesinin Adli ve İdari Yargı 2021 yılı Ana Kararnamesi ile adli yargıda 2 bin 582, idari yargıda ise 488 olmak üzere toplam 3 bin 70 hakim ve savcının görev yeri değiştirildi.

                  Kararnameyle Zonguldak, Denizli, Sakarya, Giresun, Aydın, Çanakkale, Diyarbakır, Afyon, Trabzon, Edirne, Erzurum, Amasya, Elazığ, Kilis, Nevşehir, Erzincan, Çankırı, Kırklareli, Kütahya, Burdur, Kastamonu, Ağrı, Bayburt, Iğdır, Hakkari ve Tunceli olmak üzere 26 ile yeni başsavcı atandı.

 

HSK seçimlerinde iktidar - muhalefet uzlaşması

 

                  20 Mayıs’ta TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonları Üyelerinden Kurulu Karma Komisyon’da gerçekleşen HSK seçimlerinde iktidar ile muhalefet arasında anlaşma sağlanmış, Komisyon, HSK’ya seçilecek 7 üyenin üç katı 21 adayı belirlemişti.

              Karma Komisyondan çıkan 21 isim üzerinden Meclis Genel Kurulu’nda yapılacak seçimlerde belirlenecek 7 HSK üyesinden 4’ünün Cumhur İttifakı, 3’ünün Millet İttifakı’nın önereceği isimler olması konusunda da uzlaşılmış, HSK’nın yeni 7 üyesinden üçünün AKP, birinin MHP, ikisinin İyi Parti, birinin CHP’nin önereceği isimlerden belirleneceği belirtilmişti.

 

HDP seçimleri boykot etti

 

              HSK seçimleri konusunda Meclis’te Cumhur ve Millet İttifakı arasındaki pazarlığa tepki gösteren HDP ise seçimleri boykot kararı almıştı.

 

                 Meclis’te milletvekilleriyle birlikte açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HSK’nın yargı tarafsızlığı ve bağımsızlığı konusunda kurul olarak çok kilit bir konumda olduğunu söylemiş, HSK’nın hakim ve savcıların özlük işleri, atamaları, sürgün edilmeleri, terfi edilmeleri veya haklarında soruşturma açılmaları gibi birçok temel meselede yetkili bir kurul olduğuna dikkat çekmişti.

 

Anlaşmaya uyuldu

 

            TBMM Genel Kurulu’nda yapılacak seçimlerde Karma Komisyonda olduğu gibi önce üçte iki, sonra beşte üç, son olarak da çoğunluk aranıyor.

              Ancak Cumhur ve Millet İttifakları arasında anlaşma sağlandığı için üye seçimleri beklendiği gibi ilk turda tamamlandı. 25 Mayıs'taki seçimin ilk turunda, belirlenen adaylar Anayasa'da öngörülen üye tam sayısının 3'te 2 çoğunluğunun (400) üzerinde oy aldı ve seçim tamamlandı.

Top