Malatya Son Nokta - Haberin Merkezi
Latife Ulutaş: Alevilerin haklarını savunmak suç olamaz
28 Nisan 2021 Kültür 649

Latife Ulutaş: Alevilerin haklarını savunmak suç olamaz

               Malatya’da bugün görülen duruşmada beraat eden PSAKD Malatya Şube Başkanı Latife Ulutaş, “Alevilerin haklarını savunmak, taleplerini dile getirmek, demokratik eylemlere katılmak suç unsuru taşımaz.

              Geç de olsa bugün adalet sağlanarak ben, eşim ve 2 üyemiz beraat ettik. Umuyoruz ki haksız şekilde yargılanan tüm canlarımız için aynı karar verilir” dedi.

                Malatya’da 9 Temmuz 2020 tarihinde evlerine yapılan polis baskınında gözaltına alınan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya Şube Başkanı Latife Ulutaş, eşi İbrahim Ulutaş ve dernek üyesi Hasan Kaya ile Orhan Sever’in yargılandığı davanın karar duruşması bugün Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. PSAKD Malatya Şube Başkanı Latife Ulutaş ve beraberindeki 4 kişi beraat etti.

 

“Alevilerin haklarını savunmak suç unsuru taşımaz”

 

Latife Ulutaş, mahkeme kararını basına değerlendirdi.

 

                 Ulutaş, “Alevilerin haklarını savunmak, taleplerini dile getirmek, demokratik eylemlere katılmak suç unsuru taşımaz. Geç de olsa bugün adalet sağlanarak ben, eşim ve 2 üyemiz beraat ettik. Umuyoruz ki haksız şekilde yargılanan tüm canlarımız için aynı karar verilir” dedi.

           Ulutaş şunları kaydetti:“Yaklaşık bir buçuk yıl önce eşimle ve 2 üyemiz ile birlikte gözaltına alındık. 3 günlük gözaltı sürecinin ardından adli kontrolle serbest bırakıldık. Daha sonra dernek adına katılmış olduğum eylem ve etkinlikler, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek örgüt üyeliği ve propagandadan dava açıldı.

                   Bugün görülen karar duruşmasında savunmalarımızı yaparak beraat ettik. Biz Aleviler şiddetten uzak, hoşgörü çerçevesinde demokrasiye, insan hak ve özgürlüklerini merkezine koyan bir anlayışın temsilcileriyiz. Pir Sultan Abdal kültür dernekleri olarak her zaman haksızlıkların karşısında bir duruşunuz olacaktır.

               Alevilerin haklarını savunmak, taleplerini dile getirmek, demokratik eylemlere katılmak suç unsuru taşımaz. Geç de olsa bugün adalet sağlanarak ben, eşim ve 2 üyemiz beraat ettik. Umuyoruz ki haksız şekilde yargılanan tüm canlarımız için aynı karar verilir.

               Bu süreçte bizleri yalnız bırakmayan, bütün duruşmalarımızda yanımızda olan sayın genel başkanım Gani Kaplan’a, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Sayın Hüseyin Güzelgül’e, Denetleme Kurulu Başkanımız sayın İsmail Ateşe, GYK üyemiz Alaaddin Türkoğlu’na, Ören Şube başkanımız Mazlum Köse’ye dayanışma gösteren tüm şube başkanlarına, Malatya Şube Yönetim Kurulu olarak teşekkür ediyoruz.”