Malatya Son Nokta - Haberin Merkezi
MALATYA ÇEVRE PLATFORMU MADEN SORUNUNU MECLİSE TAŞIDI
03 Haziran 2021 Yaşam 163

MALATYA ÇEVRE PLATFORMU MADEN SORUNUNU MECLİSE TAŞIDI

Malatya cevre platform heyeti mecliste grubu bulunan partilerle görüştü..

 

 

 

                Malatya çevre platformu özellikle Hekimhan bölgesi ve Malatya’nın her bir yerinde başta maden sorunu ve doğayı katletme hareketlerinden dolayı bir heyetle Ankara ya gitti.

         Konu ile ilgili konuşan heyet temsilcileri “ Ankara'da Ana muhalefet partisi CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili (Hekimhanlı) Murat Emir, CHP Ekoloji ve Çevreden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Maraş Milletvekili Ali Öztunç,

İYİ PARTİ Ekoloji ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Arzu ÖNŞEN,

HDP Grup Başkan Vekili Saruhan Oluç ekoloji ve çevreden sorumlu İstanbul Milletvekilleri Ali Kenanoğlu ve Oya Ersoy ile görüşüldü.

 

              Parlamentoda milletvekili bulunan tüm diğer muhalefet partileriyle de görüşmek için çaba harcandı. Ancak genel kurul görüşmeleri ve partilerin kendi toplantıları nedenleriyle görüşme

İmkânı sağlanamadı.

Sol Parti; Başkanlık Kurulu Üyesi İlknur Başer, PM üyesi ve Ankara il Başkanı Mert Ünal,

Emek Partisi Ankara İl Başkanı Şükran Doğan ,

TİP Ankara il Başkanı Tuncay Çelen,

Eğitim Sen Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Köklü ile çok olumlu görüşmeler gerçekleştir

dik.

            Görüşme yaptığımız Ana Muhalefet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili

Veli Ağbaba; Malatya Çevre Platformun unun haklı mücadelesinin yanında olduğunu,  Malatya'daki Yeni; demir, gümüş, altın aramaları başta olmak üzere meraların satışı,  taşocakları, mermer ocakları ve kireç kuyularının açılması ile önümüzdeki aylarda ve yıllarda yaşanacak çevre  talanına karşı olduğunu, bununla ilgili parlamentoda gerekli  açıklamayı yaptığını bundan sonra da gerekli açıklamaları yapmaya devam edeceğini ifade etti.

              Malatya CHP  olarak il ve ilçe örgütlerinin aynı şekilde çevre mücadelesine destek sunacağını söyledi...Malatya'nın milletvekili olarak bu konuda  ne istenirse yapmaya hazır olduğunu söyledi..

 Bütünlüklü bir çevre mücadelesi yürüten Malatya Çevre Platformunu kutladığını belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Emir Hekimhanlı olduğunu  Ata, dede topraklarımızı koruduğu için Malatya Çevre Platformu üyelerine teşekkür ettiğini,  her zaman yanımızda olduğunu,  bölgeye bir CHP  heyetiyle gelebileceklerini ifade etti.

CHP Çevre ve Ekolojiden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç Türkiye'nin maden aramaları adı altında    talan edilmesine karşı olduklarını, Türkiye de alınan maden ruhsatlarının bir çoğunu iptal ettirdiklerini ,  Malatya'daki bütün Yeni Maden aramalarına  hukuki ve diğer her türlü  destek sunacaklarını,  önümüzdeki aylarda bölgeye bir heyetle gelerek gerekli açıklamaları yapacaklarını belirtti.. Malatya Çevre Platformunu kutladıklarını ifade etmiştir...

 

           İYİ PARTİ Ekoloji ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Arzu ÖNŞEN;  Yeni maden aramaları adı altında Türkiye'nin her tarafının yabancı ve yerli şirketlerce talan edildiğini,  altın aramalarının siyanürle mi oluyor?

               Yoksa başka bir şeyle mi oluyor gibi söylemlerin bir kandırmaca dan ibaret olduğunu, siyanürden daha tehlikeli maddelerin kullanılarak altın ayrıştırması yapıldığını, bunların doğaya daha çok zararlı olduğunu, Ben siyanürlü altın aramasına karşıyım demenin asla yeterli olmayacağını bölgede ruhsat verilen tüm yeni maden aramalarına karşı çıkmak gerektiğini, maden lobicilerinin   karşımıza çevre platformu adı altında başka kurumlar kurdurup çalışmalarımızı baltalamaya çalışacağını,  yöre insanına iş bulacağız diyerek yanıltmaya çalışılacağını,

              Çevre mücadelesi temsilcilerine karşı gerçek dışı ithamlar olabileceğini ,bunlara karşı uyanık olup, baskılara boyun eğmemek gerektiğini belirtti..

Bütün bunların yöre halkına iyi anlatmamız gerektiğini ifade etti.

                 Yörede gerçek çevre mücadelesi yürütecek ne kadar çok çevre Platformu kurulursa o kadar iyi olacağını, bütün çevre platformları nın ve derneklerinin dayanışma içinde olması ile ancak Malatya'nın ve ilçelerinin talan edilmekten kurtulabileceğini, belirtelim.

              Malatya ve ilçelerindeki maden aramaları hakkında tüm bilgilere sahip olduklarını, Hekimhan ve Arguvan ve diğer ilçelerin vatandaşlarının ve çevre kurumlarının birleşerek bu talanı durdurabileceğini söyledi.

               İyi Partinin Malatya'daki il ve ilçe örgütlerinin çevre mücadelesini destekleyeceğini, Genel Merkez olarak talep edilmesi halinde Malatya'da Maden arama bölgelerine bir heyet ile gelerek inceleme yapıp açıklamaya yapabileceklerini belirtmiştir. 

              Malatya Çevre Platformunun bu ziyaretinden memnun olduklarını, her zaman destek sunacaklarını ifade ederek Malatya Çevre Platformunu kutladığını ifade etmiştir..

 

               HDP Grup Başkan Vekili Saruhan Oluç ekoloji ve çevreden sorumlu İstanbul Milletvekilleri  Ali Kenan oğlu ve Oya Ersoy ayrı ayrı;Kaz dağlarından Fatsa'ya ve  Erzincan İliç e kadar siyanürlü madene aramaları ile ,  Karadeniz de HES' lere ,Ege'de  koyların, kıyıların, denizlerin  ve ülkenin bir çok yöresindeki meraların kiralama ve satış yoluyla yağma edilmesine karşı olduklarını,

Ekoloji mücadelesinin ülkedeki ekonomik kriz ile bağını da kurarak bir çevre mücadelesinin yürütülmesi halinde ancak doğanın korunabilecek ğini ifade ederek,  yardım talep edilmesi halinde Malatya'daki madenlerle ilgili olarak parlamentoda açıklamalarda bulunabilecek lerini, soru önergesi verebileceklerini, komisyonlar da konuyu gündeme getirme çabası içinde olacaklarını ifade etmişlerdir. Malatya'ya inceleme için bir heyet gönderebileceklerini, hukuksal destek sunabileceklerini de ayrıca belirtmişlerdir.

 Malatya Çevre Platformunu verdiği çevre mücadeleden dolayı kutladıklarını belirtmişlerdir

 

Sol Parti; Başkanlık Kurulu Üyesi İlknur Başer, PM üyesi ve Ankara il Başkanı Mert Ünal,

Emek Partisi Ankara il Başkanı Şükran Doğan,

TİP Ankara il Başkanı Tuncay Çelen,

Eğitim Sen Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Köklü ile çok olumlu görüşmeler gerçekleştir

dik....

Bu kurumların temsilcileri de;

           Yeni Maden aramaları, taş ocağı, mermer, kireç ocakları açılması,  meraların kiralanması ve satışı sunucunda ülkenin dört bir yanını emperyalist ülkelerin şirketleri ve onların yerli işbirlikçileri şirketlerle talan edilmesine karşı olduklarını, yöre halkının yaşam alanlarına sahip çıkma mücadelesini her zaman desteklediklerini, Malatya ve tüm ilçelerinde yeni maden aramaları ve diğer çevre talanlarına da karşı olduklarını Malatya Çevre Platformunun bu mücadelesini kutladıklarını, istenmesi halinde; yöreye kurumları adına inceleme ve açıklama yapılmak üzere gelinebileceğini belirttiler.

 Her zaman Malatya Çevre Platformu nun haklı mücadelesinin yanında olacaklarını ifade etmişlerdir

 

Görüşme talebimiz olumlu karşılayan HekimhanAnkara Derneği Başkanı Celal Karadağ,

Kuluncak Ankara, Derneği Başkanı Mahmut Aslan, Sazlıca Köyleri Derneği Başkanı Haydar Bal, Dereboyu Akmağara köyü Derneğinden Şahin Çelebi, Hekimhan Davulku köyü Derneğinden Kemal Ayaz, Kuluncak Çörmü Köyü Dernek başkanı, Yusuf Mecit, Çankaya Belediyesi meclis üyesi Hasan Alıcı,

CHP Hekimhan eski ilçe başkanı Bilal Gökçe ve isimlerini kayda alamadığımız bir kısım  dernek yöneticileri ile çok olumlu görüşmeler gerçekleştirildi.

             Dernekler toplantısına katılan tüm dernek başkanları ve üyeleri de: kendileri her ne kadar Malatya ve ilçelerinden köylerinden uzakta olsalar da ;o toprakların birer parçası olduklarını, yazları çoğunlukla gidip köylerinde zaman geçirdiklerini, o köylerde  yakınlarının bulunduğunu, büyüklerinin mezarlarının orada olduğunu, köylerinde bağ ve bahçelerinin bulunduğunu bu nedenlerle;  köylerinin yeni maden aramaları, taş ocakları, mermer ocakları ve HES yapımları ile talan edilmesine kesinlikle karşı olduklarını, Malatya Çevre Platformunu ve Malatya'da, Hekimhan'da  bu konuda mücadele yürüten tüm çevre örgütlerini desteklediklerini ifade etmişlerdir.

              Malatya Çevre Platformu Heyetinin Ankara’ya kadar gelip siyasilerle ve yöre dernekleri ile geniş çaplı bir görüşme yapmasını ve Malatya’nın ve ilçelerinin çevre mücadelesine katkı arayışlarını takdirle karşıladıklarını belirtmişlerdir.

Bu çabaları dolayısı ile Malatya Çevre Platformu'nun mücadelesini destekleyeceklerini  ifade etmişlerdir..

               Bizlerde; siyasi parti temsilcileri ile milletvekillerinin, yöre dernekleri ve emek ve meslek kuruluşları temsilcilerinin Malatya Çevre Platformuna sundukları güzel görüş ve önerileri ile moral destekleri için teşekkür ettiğimizi Kamuoyu ile paylaşıyoruz. “ Denildi.

 

MALATYA ÇEVRE PLATFORMU TÜRKİYE KOORDİNAS

YONU GÖRÜŞME HEYETİ:

Ali Rıza Özer

Celal Karadağ

Metin Şahin

Ramazan Gedik

Mustafa Ceylan

Top