Malatya Son Nokta - Haberin Merkezi
NATO CASUSU
09-07-2021 17:21 249

NATO CASUSU

 

 

             Niğde cezaevinde diplomasi dersini o tarihlerde ünlü "NATO Casusu" olarak tanınan muhterem abi miz Nahit İmre'den özel olarak alıyorduk.

             Nahit abi dünya çapında bayağı meşhur bir diplomattı. Oldukça kültürlü biriydi. İngilizce, Fransızcayı ana dili gibi bilir, en az beş lisanı anlardı.

            Edep mahşaret kuralları olan, zamane tüm dünya liderlerini tanır. Bazı liderler ile özel dostlukları vardı. Kuruşçef ile Kremlin'de kadeh tokuşturmuş, İngiltere kraliyet ailesi ile İspanya kraliyet sarayı bahçesinde golf oynamış biriydi..

              Bizler o sıra hem ondan diplomasi dersi alıyor hem de dünyanın sosyetik diplomat yaşamını öğreniyorduk.

                Onun engin bilgisi ve görgüsü karşısında bizler apışıp kalacak değildik ya! Bazen şakalaşırdık.

Bir gün derse başlamadan önce sınıftaki kara tahtaya "Sinyorina Moskof nakavta wakanda now uğğ."             Diye manası olmayan, uyduruk ve tekerleme okunuşu olan bir cümle yazdım.

                Ben bu tekerleme cümleyi, Türkçe dublajlı kovboy filmlerin seyrinden üretmiş idim. Kovboy filmlerinin Türkçe dublajcıları dublajı yapılan Kızılderili konuşmalarında Türkçe çeviri yerine bu tür atmasyon/uyduruk cümleler kurarlardı.

               Aslında Kızılderililer, Kızıl derilice, İspanyolca, İngilizce melez bir dili üretmişler di. Ben bu tekerlemenin içine biraz Rusça da katarak onu zengin hale getirmiş idim. Maksadım Nihat Beyin kafasını karıştırmaktı.

                 Kurt gibi adam, kapıdan sınıfa girer girmez, karatahtadaki yazıyı okudu. Anlamaz mı?

Hemen cevabı yapıştırdı. -"Bizim film dublajcıların anlamadığı bu dil, Komançi melezce dili.”

Yanımdaki arkadaşa sessizce:

-"Bu adam, imanıma lal dilini de kuşdilini de anlar." demiştim...

Böylesine yetkin insanları cezalandırmaları olacak gibi değil..

Top