Malatya Son Nokta - Haberin Merkezi
Sansür ne kadar kötüyse, oto sansür bir o kadar trajedidir
24 Temmuz 2019 472

Sansür ne kadar kötüyse, oto sansür bir o kadar trajedidir

 

 

Bugün, 24 Temmuz.

Basında sansürün kaldırılışının 111. yıldönümü.

 

        24 Temmuz’un bugün, bayram değil, sansür ve oto sansür arasında sıkışan, her şeye rağmen gazetecilik yapmaya çalışan bir grup basın emekçisinin Dayanışma Günü!

      Siyasal iktidarların mesleğimiz üzerinde ağır baskılar oluşturduğu, gazetecilerin soruşturulduğu, cezaevlerine atıldığı bu günlerde bir bayramdan söz etmek ne kadar doğru?

        Gazeteciliğin en temel etik kurallarının ayaklar altına alındığı, ilkesizliğin ilke sayıldığı, kriz bahane edilerek basın emekçilerinin işten çıkarıldığı bir dönemde nasıl bayram kutlarız?

      111 yıl sonra bugün, basın ve ifade özgürlüğü şartıyla düşünen, düşündüğünü yazan gazeteciler için değişen hiçbir şey yok.

        Gazeteciliği iktidarın emrinde bir faaliyete dönüştürmeyi amaçlayan SETA tarafından 150’ye yakın meslektaşımız fişlenirken, bugün ifade özgürlüğünü kullanan gazeteciler suç duyurusu, soruşturma, tutuklama baskılarıyla susturulmaya, işsizlikle terbiye edilmeye çalışılırken kutlanacak bayramımız yok.

 

Ancak biliyoruz ki;

 

Sansür ne kadar kötüyse, oto sansür bir o kadar trajedidir.

Oto sansür medyasının bu trajedisini kabul etmiyoruz.

       Mesleğimiz için asıl tehlike, gazetecilerin artık sansürü içselleştirdiği için hangi haberi yazmaması ya da haber yazarken hangi kelimeleri seçmesi gerektiğini öğrenmek zorunda kalmasıdır.

       Aydınlanma devrimlerinin savunucusu değerlerimizin vatanseverliğine dil uzatıldığında görmeyen, duymayan, bilmeyeni oynayan oto sansürcü medyanın, bugün Büyük Taarruz’un ardından vatanın neredeyse tamamının işgalden kurtarıldığı Büyük Zafer’in Ormancılık Günü ile eş tutulmasını da görmezden gelmesi, en basit soruyu bile muhatabına iletememesi buna en büyük örnektir.

       Bu koşullar altında halkın haber alma hakkını savunanlar, direnenler, dayanışmada buluşanlar olarak bizler, oto sansür medyası için de direnmeyi, bedel ödesek de kamuoyunu aydınlatmayı sürdüreceğimizi bir kez daha belirtiyoruz.

 

Gazetecilik teslim olmayacak.

 

      Bugün baskılara, engellemelere, sansüre, oto sansüre, tehditlere, haksız işten çıkarmalara karşı birlik olma günüdür.

Çağdaş gazeteciler derneği 

 

Top